LIFESTYLE Styl życia

Trening 2.0

W ostatnich latach monitorowanie codziennych aktywności spopularyzowało się nie tylko wśród sportowców, ale także wśród osób, które chcą stopniowo poprawić swoją kondycję i zacząć prowadzić aktywny tryb

Data publikacji: 2018-10-31
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Trening 2.0
Kategoria: Styl życia, LIFESTYLE

W ostatnich latach monitorowanie codziennych aktywności spopularyzowało się nie tylko wśród sportowców, ale także wśród osób, które chcą stopniowo poprawić swoją kondycję i zacząć prowadzić aktywny tryb życia.

Trening 2.0 Styl życia, LIFESTYLE - W ostatnich latach monitorowanie codziennych aktywności spopularyzowało się nie tylko wśród sportowców, ale także wśród osób, które chcą stopniowo poprawić swoją kondycję i zacząć prowadzić aktywny tryb życia.

 

W ostatnich latach monitorowanie codziennych aktywności spopularyzowało się nie tylko wśród sportowców, ale także wśród osób, które chcą stopniowo poprawić swoją kondycję i zacząć prowadzić aktywny tryb życia. Świadomość tego, ile się ruszamy, stanowi znakomitą motywację do zwiększenia dawki codziennej aktywności fizycznej, a znajomość własnych nawyków znacznie wpływa na ich poprawę.

Każda minuta aktywności pomaga poprawić samopoczucie, redukuje poziom stresu i podnosi poziom energii. Monitoring wszelkich aktywności – liczby kroków, przebytego dystansu czy spalonych kalorii – pozwala na planowanie codziennych treningów, a także umożliwia porównanie osiąganych rezultatów.

Wszechobecna technologia

Aplikacje monitorujące nasze postępy, cyfrowi trenerzy i dietetycy, inteligentne hula-hoop czy skakanki jak np. Smart Rope LED i drony towarzyszące w ćwiczeniach – wszystko to powoli staje się naszą codziennością. Największą popularność zyskały jednak urządzenia wearable, zwane też elektroniką ubieralną. Inteligentne zegarki (smartwatche), interaktywne okulary (smartglasses), a także smartbandy (czyli elektroniczne opaski sportowe) wtopiły się w codzienny ubiór. Przeciętnemu zjadaczowi chleba, który chce nieco bardziej skupić się na swojej kondycji, producenci oferują przede wszystkim opaski fitness, posiadające funkcje pomiaru parametrów ciała, takich jak rytm serca, ciśnienie krwi, spalone kalorie, przebyty dystans i liczbę kroków. Najczęściej są to gadżety uniwersalne, więc można je dostosować do dyscypliny sportu, którą uprawiamy.

Bardzo możliwe jednak, że niebawem wszystkie te rozwiązania ustąpią miejsca innym, które jeszcze dokładniej zmierzą – np. poprzez ukryte w sportowym ubraniu sensory – ilość spalanej tkanki tłuszczowej, a motywujące drony będą latać nad głowami sportowców zastępując trenera. Tak działa technologia perswazyjna, która została zdefiniowana jako urządzenie lub aplikacja celowo zaprojektowana tak, aby zmienić naszą postawę i zachowanie. Wszystkie te urządzenia, jak np. krokomierz lub opaska fitness oraz interakcje społeczne np. widoczność przebytych dystansów przez znajomych w popularnej aplikacji Endomondo, mają nas przekonać do przyjęcia pewnego zachowania bez udziału naszej świadomości.

A to już wiesz?  Wspieraj WOŚP w internecie razem z PayU

Warto więc wyposażyć się w tego typu produkty, bo – jak wynika z danych Ministerstwa Sportu – w 2017 roku tylko co siódmy Polak w wieku 15-69 lat osiągał poziom aktywności fizycznej w czasie wolnym rekomendowany przez Światową Organizację Zdrowia. Alternatywę dla drogich urządzeń z tej dziedziny stanowią np. opaski Smart Band Max Fit firmy Goclever, w których dodatkowa funkcja analizy snu pomaga dobrać najlepsze warunki i poprawić jego jakość (a jak wiadomo, sen stanowi prawie jedną trzecią życia i ma diametralny wpływ na nasz nastrój i energię). 

Na rynek trafiają także coraz bardziej zaawansowane rozwiązania dla trenujących, związane z technologią wirtualnej rzeczywistości. Black Box VR to pierwsze na świecie rozwiązanie tego typu do profesjonalnego treningu fitness. Po założeniu gogli użytkownik zostaje przeniesiony do wirtualnego świata, by w niewyobrażalnych na co dzień sytuacjach sprawdzić możliwości organizmu i siłę mięśni. Co przyniesie nam przyszłość? 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Trening 2.0 Styl życia, LIFESTYLE - W ostatnich latach monitorowanie codziennych aktywności spopularyzowało się nie tylko wśród sportowców, ale także wśród osób, które chcą stopniowo poprawić swoją kondycję i zacząć prowadzić aktywny tryb życia.

Hashtagi: #Styl życia #LIFESTYLE

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy