LIFESTYLE Sztuka

„Ku WOLNOŚCI” w Bytomiu. Rusza wyjątkowa wystawa

Pamiętny plakat z G. Cooperem z filmu „W samo południe” to jeden z głównych eksponatów nowej wystawy w Galerii na Poziomie. Zdjęcia, ulotki i znaczki pocztowe, wydawane także za granicą, przypominają o bardzo ważnej dekadzie w historii

Data publikacji: 2019-06-04
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: „Ku WOLNOŚCI” w Bytomiu. Rusza wyjątkowa wystawa
Kategoria: Sztuka, LIFESTYLE

Pamiętny plakat z G. Cooperem z filmu „W samo południe” to jeden z głównych eksponatów nowej wystawy w Galerii na Poziomie. Zdjęcia, ulotki i znaczki pocztowe, wydawane także za granicą, przypominają o bardzo ważnej dekadzie w historii Polski.

„Ku WOLNOŚCI” w Bytomiu. Rusza wyjątkowa wystawa Sztuka, LIFESTYLE - Pamiętny plakat z G. Cooperem z filmu „W samo południe” to jeden z głównych eksponatów nowej wystawy w Galerii na Poziomie. Zdjęcia, ulotki i znaczki pocztowe, wydawane także za granicą, przypominają o bardzo ważnej dekadzie w historii Polski.

Pamiętny plakat z G. Cooperem z filmu „W samo południe” to jeden z głównych eksponatów nowej wystawy w Galerii na Poziomie. Zdjęcia, ulotki i znaczki pocztowe, wydawane także za granicą, przypominają o bardzo ważnej dekadzie w historii Polski. Niektóre z nich prezentowane będą po raz pierwszy. Wystawa „Ku WOLNOŚCI” rozpoczyna się już 5 czerwca. Ta data nie jest przypadkowa.

 

Takiej wystawy w Galerii na Poziomie w Bytomiu jeszcze nie było. Po raz pierwszy w historii elementem ekspozycji będą znaczki pocztowe, które z pewnością zainteresują nie tylko filatelistów i miłośników historii Polski. Galeria zaprezentuje ich powiększone reprodukcje. Jeden ze znaczków przedstawia wizerunek Jerzego Giedroycia i logotyp Instytutu Literackiego. To pamiątka lat osiemdziesiątych, kiedy francuska La Poste pomagała „Kulturze” Jerzego Giedroycia i całej polskiej opozycji zgromadzonej dookoła podparyskiej miejscowości Maisons-Laffite.

 

Słynna homilia i pierwsze wybory

Na wyjątkową wystawę „Ku WOLNOŚCI”, bo taki jest jej tytuł, złożą się nie tylko znaczki pocztowe, ale także inne druki wydawane w drugim obiegu lub poza granicami Polski: kartki, okładki taśm magnetofonowych i czasopism oraz różnego rodzaju publikacje. Wszystkie eksponaty pochodzą z dziesięciolecia pomiędzy 2 czerwca 1979 r. a 4 czerwca 1989 r. Z tymi dwiema datami związane są pamiętne wydarzenia – słynna homilia św. Jana Pawła II na placu Zwycięstwa w Warszawie (modlitwa o odnowienie „tej ziemi”) i pierwsze wolne wybory w Polsce. – Okres kampanii wyborczej i samych wyborów przypomną przede wszystkim plakaty wyborcze kandydatów z okręgu bytomskiego, powszechnie znane jako plakaty z Wałęsą, rozkolportowany w całej Polsce plakat z filmu „W samo południe” oraz powstała w tym okresie „Gazeta Wyborcza”, która od tych właśnie wyborów wzięła swoją nazwę – zapowiada Henryk Bonk, współorganizator wystawy. – Kilkadziesiąt obrazów – zdjęcia, plakaty, ulotki, znaczki – przypomina czas od czerwcowego wezwania na placu Wolności w 1979 roku do czerwcowych wyborów w 1989 roku – dodaje Henryk Bonk.

A to już wiesz?  Kaczka w miodzie lawendowym - pomysł na nietypowy prezent z okazji Dnia Kobiet

 

Wspomniany plakat to jeden z najbardziej rozpoznawalnych obrazów związanych z historycznymi wyborami. Widnieje na nim krocząca sylwetka Gary’ego Coopera w roli szeryfa z filmu „W samo południe”. Na plakacie wyborczym kaburę z bronią zastąpiono kartką z napisem „wybory”, dodano logo Solidarności i podpis „W samo południe 4 czerwca 1989”. Intencją autora (Tomasz Sarnecki) było podkreślenie, że owa kartka jest jedyną bronią obywateli, a Solidarność ruchem pokojowym.- Tego typu smaczków na wystawie będzie więcej, co czyni ją szalenie wartościową i interesującą. Oprócz walorów artystycznych, ekspozycja ma także walor edukacyjny, bo opowiada o ważnym okresie w historii Polski. W ostatnich latach gościły u nas głównie wystawy fotografii i grafik, teraz proponujemy coś innego. Po raz pierwszy prezentujemy wystawę w takiej formule – zaprasza Hanna Peters, dyrektor Agory Bytom, w której znajduje się Galeria na Poziomie. Wystawa „Ku WOLNOŚCI” potrwa od 5 czerwca do 31 lipca. Wstęp jest bezpłatny.

 

W minionych miesiącach w Galerii na Poziomie prezentowana była wystawa fotografii ulicznej pt. „Trzydzieści”. Wcześniej można było obejrzeć „Lwowskie historie” i „Śląsk z lotu ptaka”. Gościły tu również fotografie Daniela Dmitriewa i Ewy Zielińskiej. W ciągu 7 lat w Agorze Bytom zorganizowano blisko 100 autorskich wystaw.

 

„Ku WOLNOŚCI” – wystawa organizowana przez Bytomski Komitet Obywatelski

5 czerwca – 31 lipca 2019

Agora Bytom – Galeria na Poziomie, poziom 3

Wstęp wolny – zapraszamy!

 

Więcej na: www.agorabytom.pl

facebook.com/AgoraBytom

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
„Ku WOLNOŚCI” w Bytomiu. Rusza wyjątkowa wystawa Sztuka, LIFESTYLE - Pamiętny plakat z G. Cooperem z filmu „W samo południe” to jeden z głównych eksponatów nowej wystawy w Galerii na Poziomie. Zdjęcia, ulotki i znaczki pocztowe, wydawane także za granicą, przypominają o bardzo ważnej dekadzie w historii Polski.

Hashtagi: #Sztuka #LIFESTYLE

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy